Już minął prawie rok od naszego udziału w nocnym zwiedzaniu fortyfikacji nyskich, jednak dopiero nowy plakat zapraszający na Nocne Zwiedzanie Fortu Prusy 15.02.2025 roku uświadomił mi, że nie przygotowałam artykułu z tej niezwykłej przygody!
Czas nadrobić zaległości, bo o tym miejscu po prostu trzeba napisać! Nie może go zabraknąć na naszym blogu!
ZAPRASZAMY DO TWIERDZY O EUROPEJSKIEJ RENOMIE! TWIERDZY NYSA!
Czy wiecie, że na początku XIX wieku Nysa w Województwie Opolskim była jedną z najmocniejszych i najlepszych twierdz w Europie? Przekonały się o tym wojska napoleońskie oblegając miasto aż 114 dni!
Do dziś Nysa zachowała około 60% swoich historycznych fortów, stanowiących fascynującą część europejskiego dziedzictwa militarnego.
Forteczne szlaki turystyczne
Dla każdego miłośnika historii i turystyki, Nysa to prawdziwa skarbnica tajemnic do odkrycia. Trasa turystyczna łączy dwa kluczowe zabytkowe obiekty: Bastion św. Jadwigi oraz Fort Wodny. Pierwsza część trasy wprowadza w naturalne piękno miasta, prowadząc bulwarami Nysy Kłodzkiej, a druga przenosi w serce historycznego centrum, gdzie można podziwiać zabytki kultury i krajoznawstwa.
Nocne zwiedzanie Twierdzy Nysa
Nasza ubiegłoroczna przygoda była niezwykłą podróżą w czasie. Wybraliśmy się na nią bez dzieci i psa, bo zwiedzanie rozpoczynało się po zmroku i trwało do godziny 02:00 w nocy. Do tego, zwiedzanie wnętrz z psami nie jest możliwe i z całą pewnością nasz pupil nie czuł by się tu komfortowo.
Nocne zwiedzanie zaskoczyło nas nie tylko atmosferą, którą “podkęciła” jeszcze dodatkowo wyjątkowa pełnia księżyca, ale i głęboką historią.
Pod przewodnictwem pasjonatów historii, w otoczeniu historycznych murów, nisko latających nietoperzy i przy blasku księżyca, duchy pruskich żołnierzy odkrywały przed nami kolejne tajemnice i forteczne zakamarki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bastionu św. Jadwigi, jednej z najstarszych części twierdzy, która powstała już w XIV wieku, ale to XVII wiek przyniósł jej obecny, dwukondygnacyjny kształt.
Bastion miał w przeszłości wiele funkcji: począwszy od magazynowania amunicji w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie, przez więzienie dla jeńców, aż po rolę koszar. To właśnie tutaj przetrzymywany był Markiz de la Fayette, słynny polityk rewolucji francuskiej, jeden z twórców Deklaracji Praw Człowieka.
Ciekawostką jest, że w czasie I wojny światowej trafił tu również przyszły prezydent Francji, Charles de Gaulle.
Dziś, Bastion św. Jadwigi pełni funkcję czterogwiazdkowego Punktu Informacji Turystycznej, ale także jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. My mieliśmy okazję zobaczyć znajdującą się tutaj Izbę Muzealną,
a także przejść trochę straszną i mroczną Multimedialną trasą turystyczną, prowadzącą przez zabytkowe ciemne korytarze (dobrze, że nasz żołnierz przewodnik miał latarnię).
Z kolei znajdująca się także na terenie Bastionu Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, z całą pewnością zainteresuje zarówno młodszych, jak i starszych zwiedzających (tu, jeśli znajdę w końcu czas, wybiorę się wspólnie z Milenką).
Fort Prusy i Fort II – wielkie twierdze Nysy
Po wizycie w Bastionie św. Jadwigi, urokliwymi ulicami Nysy, pełnymi zabytkowych budowli i intrygujących miejsc, udaliśmy się w stronę Fortu Prusy, najbardziej znanej fortyfikacji w Nysie, zbudowanej w latach 1743–1745.
Pięcioramienny kształt fortu (widoczny z lotu ptaka) i wewnętrzne kazamaty robią ogromne wrażenie! Fort przez wiele lat pełnił funkcję koszar, a także magazynów wojskowych. Dodatkową atrakcją jest zachowana sucha fosa i fragment zwodzonego mostu.
Przy pięcioramiennej gwieździe stoi Forteczna Wieża Ciśnień. Po godzinie 22:00 była oczywiście zamknięta, ale normalnie, w godzinach 10:00-18:00 można ją zwiedzić i nacieszyć oczy pięknymi widokami.
Okazało się, że Fort Prusy to nie tylko miejsce bogate w historię, ale także oaza dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu! Za dnia znajdziecie tu wspaniałe tereny zielone oraz liczne szlaki spacerowe i rowerowe, które zapewnią mnóstwo możliwości do aktywnego spędzania czasu w otoczeniu natury.
Dla rodzin z dziećmi przygotowano tu wiele atrakcji, gwarantujących świetną zabawę. Na terenie fortu znajdują się specjalne strefy piknikowe, będące doskonałym miejscem na spędzenie czasu w gronie rodziny, przyjaciół, czy współpracowników. My zwiedziliśmy Muzeum Militariów, obejrzeliśmy ciekawy film o losach twierdzy w Sali Wykładowej, obeszliśmy fort suchą fosą, wchodząc do mrocznych wnętrz i zakamarków.
Zwiedzanie zakończyliśmy w Forcie II, gdzie jedną z dodatkowych atrakcji było ognisko i poczęstunek.
Budynek Fortu II rozbudowano do obecnej postaci w latach 1871-1873, kiedy to stanowił on schron dla piechoty i artylerii. W tej roli fort służył do lat międzywojennych XX wieku. W roku 1934 obiekt zagospodarowano na magazyn sprzętu wojskowego. Po II wojnie światowej administrowało nim wojsko, m.in. do 2001 r. pełnił funkcję składnicy amunicji.
Na terenie fortu zachowały się nieliczne elementy oryginalnego wyposażenia, m.in.: częściowe elementy wyposażenia latryn, kaponiery, ślusarki bram, schronów, stolarki okiennej i zabytkowych okiennic oraz kraty i stalowe balustrady. Na dziedzińcu fortu znajduje się studnia forteczna.
Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach, a na jego terenie co roku odbywają się rekonstrukcje bitwy o Twierdzę Nysa. Mamy też kilka zdjęć ze zwiedzania fortu “za dnia”, z elementami, które są wykorzystywane podczas inscenizacji Dni Bitwy o Twierdzę Nysa.
Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w sezonie letnim (kwiecień-październik), po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z informacją turystyczną w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.
Nysa – miasto, które trzeba odkryć
Z pewnością Nysa jest jednym z tych miejsc, które nie można pominąć podczas podróży po Polsce. To miasto pełne historii, które wciąż żyje swoją wojskową (ale nie tylko) przeszłością, a jego forteczne skarby zachwycają każdego, kto zechce je odkrywać. Warto wybrać się na nocne zwiedzanie, które pozwala poczuć wyjątkową atmosferę tych obiektów, ale także na spacer po innych częściach nyskiej twierdzy, by w pełni docenić kunszt XVIII i XIX-wiecznej sztuki fortyfikacyjnej.
Zachęcamy Was do zaplanowania swojej wizyty już na 15 lutego 2025 roku – to świetna okazja, by w pełni poczuć magię nyskich fortów i poznać tajemnice tego niezwykłego miasta.
Każdy, kto zdecyduje się na wyjazd do Nysy, z pewnością wróci z głową pełną wrażeń i nowych odkryć. Co jeszcze warto tu zobaczyć?
Stare Miasto i Rynek, z przepięknie odrestaurowanymi kamienicami, w tym charakterystycznym Domem Wagi Miejskiej oraz Wieżą Ratusza (wjedziemy na nią windą),
Bazylikę pw. św. Jakuba i św. Agnieszki,
Dzwonnicę i Skarbiec św. Jakuba,
Fontannę Trytona,
Piękną Studnię jako arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej,
Wieżę Bramy Wrocławskiej
Wieżę Bramy Ziębickiej
Pałac Biskupi, a w nim Muzeum Powiatowe w Nysie i obok Kościół św. Piotra i Pawła,
Studio Kids Centrum Rozrywki dla dzieci
Jezioro Nyskie