Jarmark Franciszkański w Opolu to coroczne święto, które już od 2000 roku przyciąga mieszkańców miasta i turystów z całej Polski.
Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom historii nekropolii Piastów Opolskich oraz zbiórka funduszy na dalszą renowację zabytkowego kompleksu klasztornego oo. Franciszkanów w Opolu.
Już od 24 lat, podczas jednego z wrześniowych weekendów uliczki wokół Kościoła Franciszkanów przemieniają się w tętniący życiem jarmark, pełen barwnych stoisk, regionalnych przysmaków i ciekawych występów artystycznych.
Lubimy tą atmosferę i na jarmarku, pełnym kolorowych kramów i regionalnych aromatów jesteśmy co roku. Chcecie poczuć ją i Wy? Przyjedźcie do Opola!
W tym roku, Jarmark odbędzie się w dniach 14 i 15 września 2024. Będzie to nie tylko doskonała okazja do zakupów unikatowych wyrobów rękodzielniczych, ale także niepowtarzalna możliwość odkrycia bogactwa kultury franciszkańskiej.
Wyjątkowy Jubileusz
Tegoroczny Jarmark będzie wyjątkowy, ponieważ obchodzony jest pod hasłem uwielbienia z okazji 800-lecia Stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Pamiętacie, że my w tym roku byliśmy w Asyżu?
W 1224 roku na górze La Verna we Włoszech, św. Franciszek doświadczył mistycznego wydarzenia — otrzymał stygmaty, czyli rany Chrystusa na swoim ciele. To przeżycie miało ogromny wpływ na jego życie oraz rozwój ruchu franciszkańskiego, który do dziś inspiruje miliony wiernych na całym świecie.
Jarmarkowi co roku towarzyszy ciekawy program artystyczny, łączący elementy historyczne, muzyczne i kulinarne. Nasza Milenka już dwa razy śpiewała na jarmarku razem ze swoim zespołem.
W tym roku, w sobotę wieczorem, w ogrodzie klasztornym odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Święty Franciszek z Asyżu”, który wprowadzi widzów w duchowy klimat tego niezwykłego święta.
Franciszkańskie Smaki i Zakamarki
Już lada chwila ulice prowadzące do Kościoła Franciszkanów ponownie wypełnią się kolorowymi kramami i apetycznymi zapachami. Będzie to idealna okazja do zakupu unikalnych wyrobów rękodzielniczych, wyjątkowych pamiątek oraz degustacji regionalnych przysmaków. Wśród nich nie zabraknie miodów, wędlin, przypraw, przetworów, nalewek, piwa, chlebów, serów, ciast i innych słodyczy na czele ze słynnymi krówkami-ciągutkami, a także chleba ze smalcem i ziołami, przygotowanych według tradycyjnej receptury przez członków opolskiej wspólnoty. Przy klasztornej furcie można będzie znów zakupić lemoniadę franciszkańską i inne pyszności.
Niezwykłą atrakcją Jarmarku jest także możliwość przekroczenia na co dzień zamkniętej klasztornej furty i zwiedzenia kompleksu klasztornego, czyli jednego z najcenniejszych zabytków Opola. Tutaj mamy zdjęcia na co dzień niedostępnych ogrodów franciszkańskich, które podczas jarmarku zapełniają się gośćmi.
Niezwykłym przeżyciem jest możliwość zwiedzenia krypt pod prezbiterium kościoła, gdzie spoczywają książęta opolscy, w tym Władysław II Opolczyk, fundator sanktuarium jasnogórskiego, oraz księżna Elżbieta, wnuczka króla Władysława Łokietka. Na ścianach można tu podziwiać najstarszy na Śląsku fresk z 1320 roku. To także dobra okazja by zwiedzić zabytkowe wnętrza klasztoru i kościoła, gdzie w 1655 r. przebywał sam Król Polski Jan Kazimierz w czasie Potopu Szwedzkiego, wygłaszając uniwersał do narodu polskiego.
Każdego roku w programie Jarmarku nie brakuje oczywiście animacji dla dzieci oraz rodzinnych warsztatów edukacyjno-artystycznych, które zapewniają rozrywkę dla całych rodzin. Nasze dzieci jak były mniejsze chętnie w nich uczestniczyły, dziś już niestety nie.
Jarmark Franciszkański w Opolu to święto, które łączy tradycję z nowoczesnością, duchowość z codziennością, a mieszkańców z turystami, tworząc niepowtarzalną atmosferę pełną radości i wspólnego świętowania.
ZAPRASZAMY !