Otwórz drzwi do świata gazownictwa i pozwól sobie na fascynującą podróż przez przeszłość
Polska kryje w sobie wiele unikatowych miejsc, wartych odkrycia. Jednym z nich jest Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, mieście położonym w województwie opolskim, w powiecie nyskim, u podnóża Gór Opawskich. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że historia przemysłu gazowniczego może być mało pociągająca, to to muzeum udowadnia, że nawet najmniej oczywiste miejsca kryją fascynujące historie.
Zaklęta w historii przestrzeń
Muzeum zostało utworzone w listopadzie 1991 roku na terenie byłej gazowni miejskiej z 1902 roku. Jest to ciekawa przestrzeń, w której kawałki przeszłości ożywają, opowiadając historię rozwoju przemysłu gazowniczego w Polsce i snując opowieść o doświadczeniach i eksperymentach człowieka, który od zawsze usiłował zapanować nad naturą. Tu każdy eksponat ma swoją historię i przynosi refleksję na temat rozwoju i tego, jak daleko udało nam się zajść w postępie technologicznym.
Spacer po ścieżce historii
Przechadzka po muzeum to podróż w głąb czasu, podczas której można zobaczyć oryginalne urządzenia i maszyny używane do produkcji gazu. Główna wystawa znajduje się w dawnym zbiorniku na węgiel. Wśród zgromadzonych tu eksponatów znajduje się wiele urządzeń gazowych stosowanych w gospodarstwach domowych jak: kuchenki gazowe, piece łazienkowe, termy, lodówki gazowe (firmy Elektrolux), kominki, przeróżne piece i piecyki.
Niezwykle cenny okaz to m.in. wciąż sprawny piec pochodzący z 1890 roku, który przez lata ogrzewał kościół w Paczkowie, ale tu o wiele więcej eksponatów posiada ciekawe historie, o których przewodnik chętnie Wam opowie.
Sporo zgromadzonych eksponatów i urządzeń zasilanych paliwem gazowym pochodzi z Paczkowa, albo z województwa opolskiego. Znajdziemy tu zasilany gazem magiel z Opola i palarkę kawy ze sklepu w Głogówku.
Zobaczymy tu nawet pewną kuchenkę o niezwykłej historii i pochodzeniu. Herbatkę z wody gotowanej na niej popijał sam Kornel Makuszyński bywając u swoich przyjaciół w Krakowie, do których owa kuchenka należała.
Znajdziemy tu także przeróżne żelazka do ondulacji czyli lokówki (i do włosów dla kobiet, a także do podkręcania wąsów przez panów), karbownice, lutownice, kominki, junkersy łazienkowe, lampy i kinkiety gazowe, a w kolejnej sali kolekcję żelazek i żetonów do gazomierzy.
Muzeum jako jedyne w Europie posiada ponad 600 egzemplarzy gazomierzy. W dużym zbiorniku na gaz z 1902 roku wyeksponowano bogatą kolekcję ponad 300 sztuk gazomierzy z całej Europy, w tym również gazomierzy na żetony, a także kolekcja plakatów związanych z reklamą gazu i urządzeń z niego korzystających. Bardzo ciekawa jest także ekspozycja plenerowa na dziedzińcu gazowni (oświetlonym oczywiście za pomocą energii uzyskiwanej z gazu), z pompami tłokowymi, silnikami gazowymi i sprężarkami. Nie martwcie się, że się na tym nie znacie. Przewodnik wszystko Wam wyjaśni i z całą pewnością zaciekawi tą unikatową ekspozycją.
Zwiedzanie jest nie tylko edukacyjne, ale i inspirujące, ponieważ pozwala zrozumieć, jak nowoczesne technologie wywodzą się z prostych, acz genialnych pomysłów.
Paczków był jednym z pierwszych miast w kraju, które miało zainstalowaną instalację gazową! Właśnie tu, w XIX wieku, zaczęto przekształcać węgiel kamienny w gaz, który oświetlał ulice i domy, wprowadzając nową erę oświetlenia miejskiego.
Gaz rodził się w czeluściach pieca retortowego. Zobaczymy go w “sercu” gazowni, czyli piecowni, gdzie w piekielnych temperaturach ponad 1000 stopni C węgiel oddawał swoją gazową duszę. Stąd gorący, surowy gaz wyruszał w długą podróż. Na kolejnych etapach chłodził się i oczyszczał, a w końcu stąd trafiał do kuchni i zagrzewał wodę w kaloryferach.
Ocalić przeszłość, zrozumieć teraźniejszość
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to nie tylko miejsce dla miłośników historii technologii, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, skąd biorą się dzisiejsze udogodnienia. Wizyta w muzeum pozwala zrozumieć, jakie wyzwania stawiano przed sobą ludzie w przeszłości i jakie rozwiązania opracowywano, by sprostać potrzebom społecznym.
Dla kogo przeznaczone jest to miejsce?
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to doskonałe miejsce dla rodzin, grupy przyjaciół i osób podróżujących samotnie.
@milusiowa_mama #CapCut unikalne #muzeum Gazownictwa w Paczkowie bo #gaz to jedyne kulturalne #paliwo #paczków #nauka #wiedza #zabawa #kultura #muzyka #zabawa #historia #czas #technology #museum #przygoda #pies #podróże #familytime @Visitopolskie ♬ dźwięk oryginalny – Milusiowe Przygody
Ekspozycje są dostosowane do różnych grup wiekowych, mogliśmy tu spacerować z Milusiem. Po Muzeum oprowadza przewodnik ciekawie opowiadając o historii i prezentując różne ciekawostki jak np. proces spalania gazu w Tubie Rubensa. Mogliśmy pośpiewać do mikrofonu, a płonienie tańczyły w rytm wydawanych przez nas dźwięków (starałam się nie fałszować). Po wcześniejszym umówieniu można tutaj zorganizować dzieciom wycieczkę tematyczną w formie ciekawego questu.
Można tu także zorganizować spotkanie biznesowe czy rodzinne – jest tu przepiękna sala na takie okoliczności, także z ciekawymi eksponatami jak np. maszyną do szycia czy wciąż działającym polifonem, który dawniej uświetniał ceremonię zaślubin w paczkowskim magistracie. Jest tu także sala do organizacji konferencji.
Baza noclegowa
Muzeum posiada niewielką bazę noclegową, na którą składają się 4 komfortowe pokoje gościnne w przystępnych cenach, z Wi Fi i węzłem sanitarnym w każdym pokoju. To ciekawa forma aby odpocząć zatrzymując się na kilka dni w uroczym średniowiecznym Paczkowie, zwanym “polskim Carcassone“. Oprócz odkrywania uroków miasta, otoczonego średniowiecznymi murami warto udać się także do Metamuzeum Motoryzacji i Winnicy Hopole, a także do pobliskich Czech.
Podsumowując: Jeśli szukacie miejsca, gdzie historia spotyka się z nauką i przygodą, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest idealną propozycją. To nie tylko podróż w czasie, ale i możliwość zrozumienia, jak ważne jest dziedzictwo technologiczne dla naszej teraźniejszości i przyszłości. Muzeum planuje rozbudowę i wprowadzenie więcej wystaw interaktywnych, multimedialnych. Kibicujemy tym planom i wszystkim polecamy odwiedzenie Muzeum. Sam Paczków opiszemy innym razem. Jak tu byliśmy było tak zimno i brzydko, że oprócz ogrzania się w gazowym cieple, pogoda nie nadawała się do spacerów.
CENY BILETÓW – jest naprawdę tanio, ale przed przyjazdem lepiej zadzwonić i spytać o godziny otwarcia, bo strona internetowa niestety nie działa. Numer telefonu: +48 77 431 68 34
*normalny – 12 zł
*ulgowy – 10 zł ( studenci, seniorzy)
*szkolny – 8 zł (dzieci oraz młodzież ucząca się)
*dzieci do lat 6 – za darmo