W dzisiejszym świecie technologii i innowacji, odnalezienie się w przeszłości staje się nie lada umiejętnością i wyzwaniem. Historia to fundament, na którym wspiera się współczesność, a zrozumienie jej jest kluczem do lepszego zrozumienia świata wokół nas. W województwie opolskim, w malowniczym Paczkowie, Fundacja Rodziny Biernackich „Pojęcie o Wyobrażeniu”, z pasji do historii i motoryzacji stworzyła MetaMuzeum Motoryzacji. Jego ideą jest zachęcanie młodych do odkrywania tajników nauki, rozwoju i poznawania praw fizyki i mechaniki poprzez eksperymentowanie, krzewienie wśród dzieci i młodzieży kultury technicznej i nabywanie cennej wiedzy poprzez zabawę. Młodzież ucząca się i dzieci mają darmowy wstęp do Muzeum!
MetaMuzeum znajduje się w zabytkowym, odrestaurowanym 200-letnim budynku o pow. 1200 m2, który jest częścią dawnego folwarku należącego do położonego nieopodal na wzgórzu pałacyku i jest niezwykłą gratką, nie tylko dla fanów motoryzacji.
Znajduje się tu wyjątkowa kolekcja starych pojazdów, należących do wielkiego pasjonaty samochodów i mistrza rajdowego Pana Marcina Biernackiego, kierowcy wyścigowego i Mistrza Polski w swojej dyscyplinie, a także założyciela fundacji. Można tu zobaczyć prawdziwe ikony motoryzacji, m.in. klasyczne fordy, mercedesy, porsche, ferrari, a nawet legendę polskiej motoryzacji, motocykl Sokół 600.
Pan Marcin własnoręcznie skonstruował także prototyp Formuły 126p, który wyeksponowano w muzeum. Miała to być niedroga seria wyścigowa. Nigdy jednak nie doszło do organizacji zawodów Formuły 126p.
Ale Metamuzeum to także niezwykła przestrzeń dla tych, którzy poszukują wiedzy. Tutaj można dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy jak działa silnik, system ABS, jakie siły działają na auto podczas zakrętu, jak zachowają się pojazdy podczas zderzenia.
@milusiowa_mama Dziś film z Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie. #kolekcja #auta #wyścig #f1 #porsche #mercedes #ford #metamuzeum #muzeum #motoryzacja #nauka #science #fizyka #doświadczenia #przygoda #paczków #visitopolskie #poland #hobby #champion #moc #power #energy #rajd #wyścig #moto #motoryzacja #CapCut ♬ 2077 Drift (Sped Up) – DXFXULT
Możliwość eksperymentowania, badania, dotykania, łączenia technik (np. za pomocą komend wymawianych do telefonu, interaktywnych tabletów), czyni MetaMuzeum miejscem zarówno edukacyjnym, jak i kulturowym.
Pobyt w nim to doświadczenie podróży przez historię motoryzacji, której celem jest nie tylko zachowanie pamięci o minionych czasach, ale także kształtowanie wyobraźni i inspiracja dla przyszłych pokoleń.
Jak to możliwe?
Wystarczy wejść do środka, by przekonać się, że MetaMuzeum to znacznie więcej niż tylko zbiór starych pojazdów (samochodów, motocykli i samoróbek motoryzacyjnych).
Tu zamiast nudnych ekspozycji odwiedzający mają możliwość zabawy i eksperymentowania, a tym samym poszerzenia wiedzy na temat motoryzacji i praw fizyki.
Muzeum działa w myśl zasady Konfucjusza:
“Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
MetaMuzeum niewątpliwie stanowi prawdziwą perełkę na mapie wciąż nieodkrytych miejsc w Polsce.
Odniosłam wrażenie, że miejsce to nie chce być za bardzo odkryte i nie zależy mu zbytnio na rozgłosie. Może taki jest zamysł? Aby docierali tam tylko Ci najbardziej dociekliwi i wiecznie czegoś poszukujący? Próżno szukać strony internetowej Muzeum i profili w social mediach.
Za wstęp płacą tylko osoby dorosłe: 25 zł/os., co jest dodatkowym plusem.
Muzeum obsługuje jeden Pan i jeśli nałoży się kilka osób, grup w tym samym czasie trudno żeby obsłużył wszystkich, a samemu za bardzo doświadczeń nie da się wykonać i wchodzić na sprzęty, nie wiedząc dokałdnie jak się nimi posługiwać. Oprowadzając naszą rodzinkę niektóre stanowiska do eksperymentowania pominął (ku rozczarowaniu dzieci, bo chciały sprawdzić dosłownie wszystko). Tablety na środku były wyłączone i nie wiemy do czego służą. Ja generalnie miałam niedosyt.
W budynku jest dość zimno (byliśmy tu zimą w ferie), ale w trakcie różnych eksperymentów można się nieźle rozgrzać. Można tu wejść z takim niewielkim czworonogiem jak nasz.
Wnętrze i jego wyposażenie robią duże wrażenie! Wiecie co, przepiękne są tu nawet toalety, no i widok za oknem – wprost na malowniczo położoną Winnicę Hople.
Z resztą dzwoniąc domofonem przed bramą Pan pyta, czy chce się odwiedzić Metamuzeum Motoryzacji, czy Winnicę, położoną obok na folwarku, w równie zabytkowej starej oborze.
Otoczenie miejsca jest niezwykłe. O wiele piękniej musi tu być latem, gdy jest zielono, dojrzewają winogrona, gdzie w ciepłe dni i wieczory można kosztować wina nad stawem z widokiem na winnicę i góry. Miejsce jest na pewno niecodzienną ofertą dla turystów. Fajnie jakby się bardziej promowało i umożliwiało pełne korzystanie ze zgromadzonego sprzętu do doświadczeń i nauki przez zabawę.
Winnica Hople
Winnica oferuje zwiedzanie, degustację i zakup win. Z dziećmi – zwiedzanie winnicy sobie darowaliśmy, ale byłam tu kiedyś na degustacji win bez dzieci (niestety także o kiepskiej porze roku bo w listopadzie).
Przy winnicy znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej „Na Hoplach”, w której Fundacja organizuje koncerty i inne eventy dla mieszkańców i turystów odwiedzających Paczków.
No a tuż obok macie niezwykłe Muzeum Gazownictwa ! Odwiedzenie tych atrakcji jednego dnia to idealny plan na wycieczkę!