Opolski Ogród Zoologiczny to fantastyczne miejsce, godne polecenia turystom i mieszkańcom Opolszczyzny. My bywamy tu często i jest to jedno z tych miejsc w Opolu, które nigdy nam się nie nudzi, a każda wizyta tu to nowe doznania. Żyje tu ponad 300 gatunków żywych stworzeń. Na Facebook’u ZOO znaleźliśmy informację, że mieszka tu 1500 zwierząt, lecz dzieci zgodnie stwierdziły – i absolutnie się z nimi zgadzam, że jest ich tu ponad MILION! Bo kto podjąłby się zliczenia mrówek zamieszkujących w rurkach Niezwykłego Świata Stawonogów. Ja osobiście tego miejsca: pełnego pająków, mrówek, pszczół, robali, karaluchów, szarańczy, pluskwiaków i innych insektów nie cierpię. Dzieci – uwielbiają, ale w ZOO jest tyle stref, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Opolskie ZOO zajmuje powierzchnię 20 hektarów, a zwierzęta żyją tu w tzw. krainach zoograficznych, a więc w warunkach bliskich naturalnym, w dużych grupach i pośród gatunków, z którymi kooegzystują w przyrodzie. Dzięki temu czują się tu bardzo dobrze i mamy na to dowody! Panujące tu warunki, jakie mają zapewnione zwierzęta sprzyjają ich rozmnażaniu. W 2018 roku przyszły tu na świat cztery urocze gepardy, a ostatnio urodziły się trzy małe tygryski amurskie – bardzo rzadki gatunek, będący praktycznie na wyginięciu. My już widzieliśmy te urocze maluchy, bawiące się beztrosko pod czujnym okiem mamy. Niestety były dość daleko od nas i nie udało nam się im zrobić dobrych zdjęć. Te słodkie niczym, nasza Ciapka, maluszki wkrótce podrosną i będą ważyć ponad 300 kg!
Opolskie lwy nie były ostatnio skore do pozowania, znacznie lepiej wychodzą nam sesje z lwimi posągami.
No cóż, obserwowanie zwierząt i “uchwycenie” dobrego kadru wymaga czasu. Musielibyśmy pewnie posiedzieć z godzinę przy każdym wybiegu i bacznie obserwować zachowania zwierząt, ale my nie usiedzimy tyle w jednym miejscu, gdy tyle dookoła do zobaczenia. Na szczęście nasze ZOO otwarte jest przez cały rok i ten fascynujący świat dzikiej natury mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Bilety można zakupić w kasie lub biletomacie.
Historia z Pasją
Historia opolskiego ZOO sięga lat 30-tych XX wieku. Wtedy, na około 1 hektarowym fragmencie parku na Wyspie Bolko utworzono zwierzyniec. W 1936 roku władze miejskie udostępniły go publiczności. Niestety, w czasie II Wojny Światowej zwierzęta wywieziono do Niemiec, a ogród na skutek zniszczeń wojennych zlikwidowano. Ponownie otwarto go w 1953 roku, na nieco większej powierzchni: 2,4 ha.
Gdy Milusiowa mama przyszła na świat, w 1980 roku, ZOO powiększyło swoją powierzchnię do 19 hektarów. Niestety, w 1997 roku Opole nawiedziła powódź stulecia, która całkowicie zniszczyła ogród, pozbawiając życia wielu zwierząt.
W 1998 roku ZOO odradziło się na nowo – i to już po raz trzeci. Odtąd stale się powiększa i pięknieje. Powstają nowoczesne, atrakcyjne obiekty i pojawiają się “nowe kolekcje” zwierząt, jak np. żyrafy, nosorożce, pandy rude, mrówkojady, różne gatunki małp, małpiatek i wiele innych.
Specjalizacją ZOO stała się hodowla pazurkowców, lemurów i zwierząt kopytnych. W 2002 roku powstała żyrafiarnia, w 2005: wybieg goryli, a w 2007: basen z jedynymi w Polsce uchatkami kalifornijskimi. W 2011 roku został oddany pawilon płazów – najbardziej zagrożonej wyginięciem gromady kręgowców, oraz nowa większa żyrafiarnia.
W 2018 r. otworzono Krainę Bioróżnorodności z tropikalnym klimatem, egzotyczną roślinnością i rajskimi ptakami. Obecnie, powstaje nowa, całoroczna atrakcja: Akwarium, gdzie będzie można zobaczyć ryby z całego świata, takie jak rekiny, mureny czy pławikoniki. Nie zabraknie także rodzimych gatunków zamieszkujących Odrę.
Różnorodność Fauny
Opolskie Zoo imponuje swoją różnorodnością fauny. Od egzotycznych ptaków, poprzez gady, aż po imponujące ssaki. Każda wizyta tu jest podróżą przez różne kontynenty. Popularnością cieszą się tu nie tylko znane gatunki, ale także te rzadkie i zagrożone wyginięciem. Zoo aktywnie uczestniczy w programach ochrony gatunkowej, podejmując wysiłki mające na celu ratowanie tych zwierząt przed wyginięciem. Nasze ZOO prowadzi nawet adopcję zwierząt! Aby zapewnić lepsze warunki życia zwierzętom prowadzona jest tu akcja honorowej adopcji – sponsoringu. Osoby prywatne lub firmy mogą przejąć część kosztów utrzymania wybranych zwierząt. W zamian, przy wybiegu wybranego zwierzęcia, umieszczona zostaje tabliczka informująca o darczyńcy.
Edukacja w Praktyce
Opolskie Zoo to nie tylko miejsce rozrywki, ale także instytucja edukacyjna. Różne programy edukacyjne oferują zwiedzającym szansę zanurzenia się w fascynujący świat przyrody. Dla najmłodszych przygotowane są interaktywne lekcje z biologii, podczas których mogą dowiedzieć się więcej o życiu dzikich zwierząt oraz problemach, z jakimi borykają się ich naturalne środowiska. Prowadzone są tu zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych, gimnazjalnych i studenckich, w tym dla szkół specjalnych. Dla najmłodszych organizowane są spotkania w „Mini ZOO”, gdzie maluchy mogą mieć bezpośredni kontakt z oswojonymi zwierzętami.
Przyjazne Dla Rodzin
Zoo w Opolu jest miejscem niezwykle przyjaznym dla rodzin. Place zabaw, kawiarnie, bary, park linowy, wózki do wypożyczenia dla maluchów, zielone labirynty i inne liczne atrakcje sprawiają, że to doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Spacery wąskimi alejkami pośród zieleni, podglądanie zwierząt w ich środowisku, obserwowanie karmienia zwierząt (zwłaszcza Uchatek i goryli), pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Odwiedzając to magiczne miejsce, każdy staje się częścią niezwykłej historii, której bohaterami są dzikie stworzenia, a narratorem – Opolskie Zoo.
Bezapelacyjnie ! WARTO I TRZEBA ODWIEDZIĆ !
@milusiowa_mama #zoo #opole #zwierzęta #animals #przygoda #spacer #natura #przyroda #nature #place #visitopolskie @Miasto Opole @Visitopolskie ♬ The Lion King: Circle Of Life – Geek Music
@milusiowa_mama #zoo #opole #gorilla #gorillaz #goryl #animals #meeting #spotkanie ♬ LOONEY TUNES PART 2 – Cavendish
@milusiowa_mama #wydry #wydra #wygra ? Układanie się do snu bo wiadomo: jak sobie pościelisz tak się wyśpisz #sen #sleep #animals #zoo #zwierzęta #wyrko #autumn #jesień ♬ Funny video "Carmen Prelude" Arranging weakness(836530) – yo suzuki(akisai)