Dziś Andrzejki, dzień, który kojarzy się z dobrą zabawą i przede wszystkim wróżbami.

To także imieniny Andrzeja, z tej okazji wszystkim Andrzejom życzymy dużo zdrowia !

Jakie znacie zwyczaje andrzejkowe? Ja z mojego dzieciństwa pamiętam andrzejkowe wróżby typu:

1. Wróżba z butów. W tym zabawnym zwyczaju uczestnicy wkładają swoje buty do kręgu i wybierają jeden z nich. But, który wybiorą, symbolizuje osobę, z którą będą mieli romantyczny związek w najbliższej przyszłości. W wersji drugiej, buty układa się jeden za drugim w stronę drzwi – czyj pierwszy “wyjrzy” za drzwi, ta osoba pierwsza weźmie ślub.

2. Wróżba z wosku. W tej wróżbie uczestnicy topią wosk i wylewają go przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Kształt, który powstanie, symbolizuje przyszłość uczestnika.

3. Wróżba z jabłek. W tej wróżbie kilku uczestników obiera jabłka, tak aby powstał jak najdłuższy łańcuch. Następnie łańcuchy rzuca się za siebie i uczestnicy zabawy sprawdzają w jaki kształt lub literę się ułożą (litera lub kształt mają symbolizować ich przyszłego małżonka).

4. Wróżba z ciasteczek. Do tej wróżby trzeba się wcześniej przygotować piekąc ciasteczka z wróżbą w środku. Dziś w wielu sklepach można kupić gotowe ciasteczka z wróżbą i sprawdzić co komu jest pisane 🙂

5. Wróżby z filiżanką. W tej wróżbie uczestnicy chowają pod filiżankę albo obrączkę, albo monetę i po wymieszaniu filiżanek jest jasne, kto będzie bogaty, a kogo czeka szybkie zamążpójście.

6. Tekturowe serduszka. Do tej wróżby potrzebne są dwa tekturowe serduszka, z wypisanymi na odwrocie imionami męskimi i żeńskimi, w które należy wycelować szpilką, aby się dowiedzieć jak na imię będzie miał przyszły wybranek.

Wszystkie te wróżby są bardzo popularne wśród Polaków i są doskonałym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną w dniu andrzejek. A czy dzieci dziś podtrzymują te bądź co bądź pogańskie tradycje? Technologia przecież tak bardzo gna do przodu.

U Milenki w klasie zorganizowano zabawę andrzejkową w przebraniach, z grami, zabawami i tańcami. Pomimo, że mamy jeszcze listopad, już 3 dni temu rozpoczął się Adwent, a według mi znanych zwyczajów w Adwencie nie urządza się hucznych imprez. U Mili w klasie był bal!

No a jeśli chodzi o wróżby… okazuje się że były, ale na tablicy multimedialnej! To jest dopiero postęp technologiczny!

Jak widać, wróżby andrzejkowe są coraz bardziej dostępne. Istnieje wiele stron internetowych oferujących wróżby andrzejkowe, a także aplikacje mobilne, które umożliwiają wykonywanie wróżb. Wróżby są też coraz bardziej zróżnicowane. Istnieje wiele różnych rodzajów wróżb, które można wykonać, w tym wróżby z kart tarota, wróżby z kamieni, wróżby z kubków i wiele innych.

Jak widać, tradycja wróżb andrzejkowych uległa zmianom w ciągu ostatnich lat. Dzięki temu wróżby andrzejkowe są bardziej dostępne, zróżnicowane i interesujące niż kiedykolwiek.

Żeby podtrzymać tradycję wróżbiarską, w taki dzień jak dziś, w domu z Miśkiem zrobiliśmy wróżenie wyniku meczu Polska – Argentyna na Mundialu w Katarze. Mecz już za godzinę. Miluś obstawił wygraną Polski i tego się trzymamy.

Od jutra ruszamy z tradycją kalendarza adwentowego. Jak ja na niego czekałam jako dziecko! W adwencie to była jedyna słodkość dziennie i to dopiero po powrocie z rorat.

Dziś dzieci mają tyle luksusów na co dzień, że taki zwykły czekoladowy kalendarz to dla nich nic szczególnego. Dlatego oprócz tych zwykłych, czekoladowych kalendarzy, przygotowałam im dodatkowy kalendarz, z własnoręcznie przygotowaną / czasem zakupioną / czasem odręcznie napisaną / niespodzianką na każdy dzień. Otwierania nie mogą się już doczekać 🙂 A ja razem z nimi 🙂

A teraz na mecz! Bo piłka jest jedna, a bramki są dwie !