Nos każdego psa jest unikatowy! Układ plamek, zmarszczek, zgłębień jest indywidualny dla danego czworonoga, podobnie jak linie papilarne ludzkich palców.

Psi nos to inaczej trufla. Ta zabawna nazwa, kojarzy się raczej ze słynnym, bardzo aromatycznym i drogim grzybem, a nam też z czekoladkami, a nie z psem 🙂 Jednak właśnie w związku z tym grzybem, tą nazwą określono kiedyś psi nos, bo jest on podobny kształtem i wyglądem do trufli-grzyba. Czy wiecie, że do poszukiwania tych tajemniczych grzybów, rosnących w ziemi m.in. na terenach Francji, Włoch i Polski, wykorzystuje się właśnie nosy psów? Jednymi z najlepszych poszukiwaczy trufli są barbety, czyli bardzo stara rasa francuskich psów dowodnych. Dobre w tym fachu są także lagotto romagnolo, czyli romańskie psy dowodne – bardzo miłe rodzinne pieski podobne do pudli. Co dziwne – zbieracze trufli mówią, że idą polować na trufle, a nie je zbierać. Psi nos został więc nazwany truflą dlatego, że przypomina grzyba -truflę z wyglądu i większość psich nosów dobrze sobie radzi z wyszukiwaniem tych ludzkich przysmaków. Można też przyjąć, że swój początek pies bierze właśnie od trufli, bo psi nos to najbardziej wysunięty do przodu koniec psa. Po bokach trufli są fafle, czyli wargi. Natomiast cały pysk psa to kufa.

Psi nos pokrywa warstwa śluzu, która go chłodzi i umożliwia precyzyjne wyłapywanie zapachów z powietrza lub z ziemi.

Nos psa posiada około 200-300 milionów receptorów węchowych! podczas gdy ludzki nos ma tylko 5 milionów, a obszar w mózgu odpowiedzialny za rozpoznawanie zapachów jest u psa prawie 40 razy większy niż u ludzi. Już ślepe szczeniaczki wykorzystują swój mały nosek do odnalezienia swojej matki, a tym samym pokarmu. Bez tego zmysłu, trudno by im było przeżyć.

Psy używają nosa do analizowania stanu emocjonalnego swoich opiekunów, doskonale wiedzą, kiedy się stresujemy, albo boimy, lub kiedy zbliża się atak padaczki u osób chorych. Jednak przede wszystkim, psy zbierają nosem informacje o świecie. Zarówno o przeszłych wydarzeniach, jak i tych, które dopiero nadejdą.