Święta Bożego Narodzenia to czas, który łączy ludzi na całym świecie w atmosferze ciepła, miłości i wspólnego świętowania. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, jednym z symboli tego magicznego okresu jest Jarmark Bożonarodzeniowy, przyciągający tłumy na placach i ulicach miast. Naszym zdaniem, jednym z najbardziej malowniczych i urokliwych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce jest ten na rynku w Opolu.

Nasz rynek nie jest tak duży jak we Wrocławiu czy innych dużych miastach, przez co klimat Jarmarku jest bardziej kameralny, a tym samym jedyny w swoim rodzaju. Wydarzenie już na około miesiąc przed świętami przyciąga świąteczną atmosferą, pełną zapachów choinek, korzennych przypraw, ciepła, muzyki i kolorów.

Uroczyste rozpoczęcie Jarmarku poprzedza zazwyczaj Marsz Mikołajów i zapalenie świątecznych lamp na choince, która staje się centralnym punktem rynku.

Od tego momentu dzieje się magia: miasto zamienia się w krainę jak z bajki, a rynek i cała ulica Krakowska wypełniają się tysiącami migoczących światełek.

Na Jarmarku znaleźć można wiele różnorodnych stoisk oferujących tradycyjne polskie potrawy i rękodzieło. To doskonałe miejsce, by posmakować pysznych pierogów, kiełbasek, oscypków i innych regionalnych przysmaków. Nie brakuje także słodkości, takich jak pierniki czy makowce. Warto również spróbować grzanego wina, gorącej czekolady, które rozgrzeją i małych i dużych w mroźne zimowe wieczory.

Oprócz jedzenia, na Jarmarku można znaleźć wiele stoisk z rękodziełem, gdzie lokalni artyści i rzemieślnicy prezentują swoje wyroby. Można tu zakupić oryginalne ozdoby świąteczne, biżuterię, ubrania, a także tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. To doskonała okazja na znalezienie oryginalnych prezentów świątecznych dla bliskich.

Wielkim atutem opolskiego Jarmarku jest również bogata oferta kulturalna. W trakcie Jarmarku odbywają się różnego rodzaju koncerty, występy dziecięcych zespołów muzycznych oraz widowiska teatralne, które niewątpliwie dodają Jarmarkowi wyjątkowego charakteru. Możemy tu także spotkać postaci z bajek i legend i ich kolorowe chatki.

Można skorzystać z wielu atrakcji, wśród których królują różne kolorowe karuzele. Od lat najchętniej korzystamy z koła młyńskiego, ale nie tylko. Dzieci uwielbiają też sanie z reniferami, a w poprzednich latach możliwe były nawet zjazdy na oponkach z górki. Co roku oferta jest trochę inna, co roku coraz bogatsza.

Dla nas Jarmark najpiękniej prezentuje się nocą. Gdy zapada zmrok, rynek w Opolu rozbłyska tysiącami światełek, tworząc niezapomnianą atmosferę. Do tego w samym centrum miasta, tuż pod opolskim ratuszem co roku pali się ognisko, przy którym można się ogrzać, pobiesiadować, a nawet pokolędować.

@milusiowa_mama #choinka na opolskim rynku stanęła już dziś! Święta coraz bliżej,a my najbardziej nie możemy doczekać się #jarmarkbozonarodzeniowy który w tym roku planowany jest już od 21.11 do 31.12.2023 Jesteśmy tu co roku – odkąd #dzieci były małe #rynek #święta #mikołajki #prezenty #wino #czekolada #imbir #christmas @Miasto Opole ♬ Holly Jolly Christmas – Michael Bublé

To doskonała okazja zarówno do spacerów rodzinnych, jak i romantycznego spaceru we dwoje, z niezwykłymi zapachami, pysznym jedzeniem i gorącymi napojami.

Już się nie możemy doczekać tej magicznej podróży przybliżającej nas do Świąt Bożego Narodzenia. Tu przy ognisku, grzanym winie, gwarze dzieci, zapachu oscypków wszystkie troski odchodzą na bok.