To budowla z kontrowersyjną i fascynującą historią, mówiącą o możliwym ukryciu przez hitlerowców na jej terenie skarbów. Taka informacja w 2021 r. obiegła świat zarówno za sprawą brytyjskich magazynów „The Sun” i „Daily Mail”, jak i polskiego „Faktu” i telewizji TVN, które poinformowały, że na terenie pałacu znajdującego się nieopodal Namysłowa na Opolszczyźnie, poszukiwacze skarbów planują wykopać liczne skrzynie ze złotem i dziełami sztuki, ukrytymi przez hitlerowców (podobno na rozkaz Heinricha Himmlera).

My – na znalezienie skarbu raczej szans mieć nie będziemy. Wejście za pałacowe ogrodzenie jest surowo wzbronione, dodatkowo odstraszają tu tabliczki na bramie typu: “grozi wybuchem” i “zakaz robienia zdjęć”. Zabytek od ponad trzydziestu lat jest własnością prywatną. Aktualnie dzierżawi go fundacja „Śląski Pomost” z Opola, która ogrodziła teren, na którym poszukiwacze złota przekopują ziemię.

Poniżej kilka zdjęć „zza płotu” obiektu. Pałac, mimo tego iż strasznie niszczeje wciąż robi ogromne wrażenie.

Jedna z legend mówi o tym, iż złota, kosztowności i dokumentów ma być tu aż 10 ton! W pałacu mieli je ukryć Niemcy, którzy obiekt traktowali podobno jak luksusowy burdel. Temat rozpala wyobraźnię wielu, dodając kolejnej warstwy tajemniczości i zagadek w jego bogatej historii. Niezależnie od istnienia czy nieistnienia ukrytych skarbów, Pałac w Minkowskich jest sam w sobie cennym skarbem kulturowym i historycznym – niestety niszczejącym, bez możliwości zwiedzania. Na pewno skrywa fascynującą przeszłość… czy kiedyś ją poznamy? Czas pokaże. Jak dotąd żadnego złota ani cennych skarbów tu nie znaleziono. Do pałacu przylega park, w którym znaleźliśmy wyremontowaną kaplicę grobową z 1873 roku.