Niezależnie czy zabytki techniki oglądamy wiedzeni ciekawością mechanizmu i rozwiązań technologicznych, czy kieruje nami chęć poznania historii – warto ruszyć w tę podróż.
Dzisiaj zabieramy Was do Ozimka. Znajdujący się tu żelazny most na rzece Mała Panew (wiszący raptem 22 km od centrum Opola i tylko 6 km od Juraparku Krasiejów), jest jednym z najpiękniejszych zabytków w kraju i tzw. zabytkiem klasy zero!
Wiszący most łańcuchowy wykonany został w całości z żelaza w “Pruskiej Królewskiej Hucie Malapane”.
Jest najstarszym na świecie czynnym żelaznym mostem wiszącym. Oddano go do użytku 12 września 1827 r. Most będący dziełem Karla Schotteliusa – królewskiego mistrza hutniczego był wówczas budowlą pionierską i ewenementem na skalę światową. Do dziś zresztą, jest on dumą Ozimka – jego wizerunek znajduje się w herbie miasta. W 1969 roku został wpisany na listę zabytków techniki, a w 2017 roku został wpisany na listę pomników historii.
Podobno na konstrukcji tego mostu wzorowali się twórcy słynnego Golden Gate Bridge w San Francisco.
Tuż za mostem znajduje się Huta Małapanew – najstarsza, nieprzerwanie działająca huta w Polsce – decyzję o jej budowie, jeszcze przed 1754 rokiem, podjął król pruski Fryderyk II.
W budynku dawnej dyrekcji Królewskiej Huty Malapane w Ozimku działa niewielkie Muzeum Hutnictwa, które na pewno niebawem odwiedzimy, już sprawdziliśmy godziny jego otwarcia:
I to nie koniec atrakcji ! Tuż przy Muzeum znajduje się ciekawie położona restauracja – w takim industrialnym otoczeniu, o nazwie Muzeum Smaków, serwująca dania polskiej kuchni regionalnej oraz kuchni gruzińskiej! Nie zaglądnęliśmy jeszcze do środka, ale naszą uwagę przyciągnął ogródek z widokiem na budynki huty, Małą Panew i niewielką śluzę (zapewne dla kajaków). Ciekawe miejsce i chyba smaczne, bo gości w ogródku restauracyjnym było całkiem sporo.
Ciekawostką jest, że most MÓWI 🙂
Jest przy nim kilka tablic informacyjnych, w tym jedna z QR kodem, dzięki czemu posłuchacie historii mostu i huty: https://www.poznajhistorie.pl/monument/lgdoz-most-ozimek