Muzeum Wsi Opolskiej to przepiękny skansen na obrzeżach Opola o powierzchni aż 10 ha.

Znajduje się tu wiele zagród z różnych części Opolszczyzny, które przenoszą nas w odległe czasy – od połowy XIX do połowy XX wieku.

Muzeum stale się rozwija i rozrasta. Najnowsza zagroda Rybacka, została otwarta już po naszej ostatniej wizycie tutaj na początku września 2022 r. Często tu gościmy i niebawem pewnie pooglądamy ją dokładnie – razem z gnojownikiem, drewnianym ustępem, gołębnikiem i przydomowymi terenami uprawnymi z lat 20.-30. XX wieku.

Tymczasem pokażemy Wam co jeszcze można zobaczyć na tych dziesięciu hektarach. Są tu w pełni wyposażone budynki: zabytkowe chaty mieszkalne, które wyglądają dosłownie tak jakby ich gospodarze wyszli z nich tylko na chwilkę i zaraz mieli tu wrócić. Oprócz chat, w zagrodach znajdują się zabudowania gospodarcze ze stodołami, spichlerzami i chlewikami.

Spaceruje się tu jak po wiosce odwiedzając po kolei różnych sąsiadów. W swoje progi zapraszają i zamożni gospodarze, zwani gburami i mniej zasobni zagrodnicy, chałupnicy i bezrolni komornicy.

Dowiecie się tutaj czym się zajmowali, jak spędzali czas wolny, co lubili robić, co jedli, gdzie przechowywali jedzenie (bo przecież nie było lodówek). Zobaczycie tutaj różne maszyny i sprzęty używane w gospodarstwie domowym i rolnictwie: stare maszyny i różne dziwne urządzenia używane w rolnictwie przed traktorami i kombajnami, zaczepiane do koni.

Znajdziecie tu duże spichlerze dworskie, działające studnie, a nawet wciąż działający młyn wodny!

Przepiękne stare wiatraki, udostępniane są do zwiedzania wewnątrz tylko okazyjnie, na przykład podczas Nocy Muzeów.

W kuźni pracuje prawdziwy kowal, który w ciekawy sposób opowiada o swojej pracy i wybija pamiątkowe monety 🙂

Jest tutaj nawet wiejska szkoła z mieszkaniem nauczyciela.

W każdej porządnej wsi musi być sklep, no to jest i w naszej! W Muzeum znajdziecie sklep z bogatym i ciekawym asortymentem. Dzieci były zachwycone, zwłaszcza, że znalazły tu artykuły takich firm jak np. Persil, Knorr, Dr Oetker, które są im dobrze znane. Milusia stwierdziła, że chciałaby pracować w takim sklepie 🙂

Dla dorosłych prawdziwym hitem jest z kolei karczma z nalewakiem do piwa i prawdziwym stołem bilardowym, a nie jakąś tam podróbą, jakie dzisiaj znajdują się w pubach.

Obowiązkowo na wsi musi być kościół. W Muzeum znajduje się prawdziwa perełka – XVII wieczny kościół przeniesiony tutaj z Gręboszewa – wioski niedaleko Namysłowa, którego niezwykle cennym elementem wyposażenia są ewangelickie chłopskie epitafia z XVIII i XIX wieku, poświęcone przedwcześnie zmarłym dzieciom, pochodzące z Ligoty Górnej koło Kluczborka.

Wokół zabudowań odtwarzane są dawne sposoby uprawy, ogródki przydomowe i sady, dzięki czemu można zobaczyć stare odmiany drzew, krzewów owocowych, kwiatów i warzyw. Są tu ule, w zagrodach żyją kozy i barany (na które Miluś strasznie się uwziął).

Muzeum to miejsce idealne do spacerów, do poznania historii regionu od tej ciekawszej, praktycznej strony. W każdej chacie pracownicy muzeum opowiadają o jej historii, mieszkańcach i ich życiu codziennym. Nie sposób się tu nudzić. Aż chciałoby się zamieszkać w jednej z takich chat 🙂

Dodatkowo, organizowane są tu liczne warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych np. pokazy rękodzieła, wyplatania koszy z wikliny, pokazy haftu krzyżykowego, warsztaty ze zdobienia kroszonek, wykonywania przetworów domowych, przędzenia na kołowrotku. My kiedyś byliśmy tu na warsztatach lepienia klusek śląskich i robienia cukierków – karmelków. To była super frajda.

W jednej z chat można podpatrzeć jak powstają rękodzieła wspaniałej artystki, porozmawiać z nią i zakupić ręcznie robione maskotki i ozdoby. Milusia wybrała breloczek z jeżykiem 🙂

Dodatkowo, w tym roku we wszystkie poniedziałki od 13 czerwca do 24 października 2022 r. w godzinach od 10 do 15 w muzeum można zobaczyć jak się prało w czasach kiedy nie było pralek, ale nie tylko. Muzeum Wsi Opolskiej oferuje wtedy także pokazy kulinarne, warsztaty dla dzieci z wykonywania szmaciaków, cerowania, robienia mydła gospodarczego oraz ostrzenia noży i drutowania garnków glinianych.

Muzeum jest czynne w następującym systemie czasowym:

W SEZONIE PEŁNEGO UDOSTĘPNIANIA EKSPOZYCJI MUZEALNEJ (10.04-30.10.2022 r.)

poniedziałek w godz. 10.00-15.00
wtorek-piątek w godz. 10.00-17.00
sobota-niedziela  w godz. 10.00-18.00

Do zwiedzania dostępne są zarówno tereny parkowe jak również wnętrza obiektów zabytkowych oraz wystawy czasowe.

PO SEZONIE UDOSTĘPNIANIA
(1.01-9.04.2022; 31.10-31.12.2022; 1.01-9.04.2023)

Muzeum czynne jest w godzinach:
poniedziałek – piątek:     godz. 10.00-15.00
sobota-niedziela:   zamknięte         

Zwiedzać można jedynie tereny parkowe, bez możliwości obejrzenia wnętrz obiektów zabytkowych oraz wystaw czasowych.