Co roku widać, że Halloween, czy tego chcemy czy nie, wchodzi coraz mocniej i w naszą polską kulturę.
Może to już czas, by zamiast z tym walczyć, zacząć wydobywać to, co z tego wydarzenia jest najlepszego, wykorzystywać do edukacji, pokazywać, bez agresji i uprzedzeń, to w czym to się różni od chrześcijaństwa, ale i wyłapywać wszystkie te wątki, które są wspólne. Może to też dobry pretekst do dobrej katechezy na temat szatana, który nie jest żadnym „złym bogiem”, ale stworzeniem. Warto – szczególnie w starszych klasach – uczyć zdrowego chrześcijańskiego rozeznawania duchów (nie śledzenia diabła), odmitologizowywania różnych katolickich nauk, choćby o egzorcyzmach.
Nie można mówić dzieciom, że jak poświętują Halloween (a na czym to polega, w przypadku dzieci? na strojach, cukierkach i dyniach), to pójdą do piekła, albo, że wyznają szatana.
Nie sądzę też, żeby dobrym, dla wszystkich, pomysłem było szukanie na siłę alternatyw, żeby czymś w tym czasie dzieci zająć. Takie rozwiązania są dobre dla nielicznych. Bo znów nie chodzi o to, że będziemy odpowiadać „dobrem na zło”, jak wielu z nas myśli. Owoc zakazany smakuje najlepiej, a straszenie diabłem, piekłem jest lepem, na który złowi się wielu.
Warto też wykorzystać ten zwyczaj do rozmowy z dziećmi o różnych lękach i strachach, których w życiu dzieci wcale nie jest tak mało.

@milusiowa_mama Halloweenowe ciasteczka wytrawne. Chwila roboty, kupa śmiechu, dobrej zabawy, no i pyszna kolacja! #halloween #cakes #cookies #ciastka #pizza #zabawa #fun #dynia #kuchnia #kitchen #kolacja #salami #ser #cheese #smacznego ♬ Halloween orchestra(870988) – Marimo

Mimo że Halloween do Polski dotarł stosunkowo niedawno, to “Święto” ma swoje korzenie już w starożytnych dożynkach celtyckich „Samhain”. Ówcześni Celtowie wierzyli, że 31 października granica między światem żywych a umarłych nieco się zaciera, umarli wracają na Ziemię i sieją spustoszenie pośród żyjących. Jedyny istniejący sposób na odstraszenie złych duchów to przyodzianie strojów i założenie masek.