Polska jest krajem, w którym można odkrywać niesamowite skarby ukryte w malowniczych zakątkach. Jednym z nich jest Park Miniatur Sakralnych w Olszowej, z 18 miniaturami najładniejszych bazylik i katedr na świecie. Te cenne obiekty sakralne wykonane zostały z odzwierciedleniem wielu detali w skali 1:25. Najwyższa miniatura: Katedry Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny z Kolonii (w której znajdują się relikwie Trzech Króli) ma ponad 6 metrów wysokości.


Powstały z prywatnej inicjatywy park o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych to doskonała baza do rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży, a także możliwość “podróży” do świątyń, tym którzy nie mają możliwości zobaczenia budowli zlokalizowanych w różnych miejscach ziemi “na żywo”. Jeśli komuś z Was (my się jeszcze nie zarzekamy, bo czas pokaże) nie będzie dane zobaczyć np. Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie, tu jest to możliwe!

Tu można dowoli cieszyć się naturą, przyrodą i architekturą (w wersji mini). Park jest przepięknie utrzymany, są tu ścieżki spacerowe z ławeczkami do odpoczynku, a także altanki widokowe. Rośnie tu wiele gatunków przepięknych, kolorowych i pachnących odmian kwiatów i krzewów. Spójrzcie tylko na tą zieleń i kwiaty i wyobraźcie sobie jak przepięknie tu pachnie – od wiosny, do jesieni, od Jasnej Góry, po Rzym! Wiemy to, bo bywaliśmy tu wielokrotnie, o różnej pogodzie i różnych porach roku. W Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie:

Na Placu Św. Piotra w Watykanie:

Pobyt tu to gwarancja dobrze spędzonego czasu na świeżym powietrzu i możliwość poznania ciekawej historii znanych obiektów sakralnych. Przy każdej miniaturze znajduje się tabliczka z najważniejszymi informacjami o danym miejscu. To Lourdes u podnóży Pirenejów:

Piza we Włoszech:

Fatima w Portugalii:

Katedra Notre Dame w Paryżu:

Włoska Wenecja:

Florencka Katedra Santa Maria del Fiore:

Nie brakuje tu również najważniejszych polskich świątyń. Znajdziecie tu m.in.: miniaturę, znajdującej się w Gdańsku, Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej Bazyliką Mariacką, która jest największym kościołem w Polsce i jedną z największych świątyń gotyckich w Europie!

Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce i Katedrę na krakowskim Wawelu:

Są tu także najbardziej znane świątynie z województwa opolskiego: Nyska Bazylika:

Góra Św. Anny z Sanktuarium babci Jezusa:

Katedra Podwyższenia Świętego Krzyża w Opolu:

Ale to nie wszystko! Poza Parkiem Miniatur znajduje się tu także Park Atrakcji, gwarantujący świetną zabawę dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Na pierwszy plan wysuwa się stumetrowy Park Linowy dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat, z różnymi przeszkodami, huśtawkami, zjeżdżalnią i dwiema tyrolkami. Ponadto znajdziecie tu różne inne atrakcje sprawiające frajdę całym rodzinom, jak np. boisko do unihokeja, labirynty dla piłeczek, dwa tory dużych kręgli (Miluśka ostatnim razem chyba zjadła za mało śniadania, bo jej kula ani razu nie dotoczyła się do kręgli), młyńskie koło (chomika), ściankę-przytulankę, trampoliny,

czy uwielbianą przez Milenkę od małego zjeżdżalnię pontonową.

Nie wiem ile razy tu byliśmy, ale przeglądając się w magicznych lustrach zawsze jest kupa śmiechu.

Na środku parku znajduje się niewielki staw, po którym można za dodatkową opłatą wypożyczyć łódkę lub rowerek wodny.

Są tu także dwa place zabaw oraz duży labirynt, z którego nie tak łatwo się wydostać. Drzewka są tak wysokie, że nawet stojąc na górze nie widać błądzących, aby wskazać im kierunek 🙂

W budynku, gdzie znajduje się kasa można kupić lody i drobne pamiątki. Znajduje się też tutaj duża sala zabaw Bajkowy Sad z kawiarenką i pokojami urodzinowymi. Bilety wstępu są niedrogie, a warto też śledzić dodatkowe promocje, zniżki i informacje na temat różnych warsztatów jakie od czasu do czasu oferuje ten zielony, przepiękny Park.

Kiedyś byliśmy tu np. na warsztatach z malowania żelazkiem (Enkaustyka), spotkaniu z nietypowymi zwierzątkami, jazdach konnych. Nawet nie mając w planach Milusia tuliłam takiego małego słodziaka – to chyba jednak przeznaczenie!

W kompleksie znajdują się również wzniesione na przełomie XIX i XX w. obiekty stadniny koni założonej przez hrabiego Grafa Renarda. Obecnie w skład kompleksu wchodzą odrestaurowane budynki: klimatyczna restauracja, łącząca swym wystrojem klasykę z nowoczesnością, z salą bankietową, konferencyjną, ogródkiem zewnętrznym i pokoje gościnne „Złota Podkowa”. 

To świetna baza wypadowa (znajdująca się tuż przy zjeździe na autostradę A4), czy to na Górę Św. Anny, w stronę Opola, Katowic albo Wrocławia.

No i można wejść z małymi zwierzakami 🙂

ul. Hodowlana 5, Olszowa, Gmina Ujazd, województwo opolskie