Czy wiecie, że na północy województwa opolskiego, 12 km od Kluczborka, w niewielkiej wsi Rożnów, stoi prawdziwa piramida wzorowana na piramidzie Cheopsa w Egipcie? Zbudowano ją w 1780 roku według projektu Carla Gottharda Langhansa, najsłynniejszego w tamtych czasach niemieckiego architekta, który zaprojektował m.in. Bramę Brandenburską w Berlinie i podobną do naszej piramidy, piramidę w Poczdamie.
Grobowiec wymurowany z pruskiej cegły, o proporcjach podobnych do piramidy w Gizie, powstał na zlecenie rodu von Eben, do którego należał majątek w Rożnowie (niem. Rosen). Zleceniodawca: August Freiherr von Eben und Brunnen, generał armii pruskiej wierzył, że specyficzna aura wytwarzana przez budowlę o kształcie piramidy sprzyjać będzie mumifikacji zwłok. W piramidzie pochowani zostali: jego ojciec, teść, teściowa, wuj, nowi właściciele majątku Rosen oraz ich krewni – łącznie 28 osób.
W mauzoleum jako pierwszy spoczął generał jazdy konnej Christian von Möhring. Nad wejściem do grobowca znajduje się kamienna tumba z kartuszami herbowymi rodów von Möhring i von Eben.
Po obu stronach piramidy wykuto dwa wgłębienia, tzw. „oczy Horusa”, bądź „oczy Ozyrysa”, czyli symbol odrodzenia i powracania do zdrowia! W Starożytnym Egipcie był to jeden z najważniejszych symboli ochronnych. Prawe oko symbolizuje Słońce, a lewe Księżyc. Przez te „oczy” udało mi się zajrzeć do środka piramidy, gdzie widać zakurzone, połamane i poniszczone (bynajmniej nie przez upływający czas) trumny.
Wśród pochowanych znajdowali się i mężczyźni i kobiety i dzieci. Podobno jedno z czwórki dzieci zostało pochowane nie w trumnie, a w białym wózeczku! Na myśl o tym ciarki same przechodzą mi przez skórę. Jeden z mężczyzn pochowany został w mundurze, natomiast jedna z kobiet (w wieku około 20-25 lat) w pięknej sukni. Niestety jej szczątki pozbawione zostały czaszki. Zwłoki zostały zapewne zbezczeszczone, a czaszka ukradziona. Piramida w Rożnowie była bowiem przez wiele lat plądrowana. Ten haniebny proceder rozpoczęli w 1945 r. czerwonoarmiści, którzy nie dość że splądrowali trumny, to jeszcze zbezcześcili zwłoki. Później, wielokrotnie do grobowca włamywali się tzw. „poszukiwacze skarbów”. Dopiero w ostatnich latach przeprowadzono prace zabezpieczające i renowacyjne. W 2005 roku pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili tu oprócz prac porządkowych także prace antropologiczne, dzięki którym ustalono płeć i wiek zmarłych.
Dziś piramida (na szczęście i przez wzgląd na szacunek dla zmarłych) jest niedostępna w środku. Jej obecnym właścicielem jest parafia św. Michała Archanioła w Skałągach, do której należy także drewniany kościółek pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIV wieku. Od 1530 do 1945 roku było to miejsce spotkań protestantów, a po II wojnie światowej – kościół katolicki. Obecny drewniany budynek pochodzi z 1788 roku.
Przy kościółku znajduje się stary cmentarz i budynki, w których czas jakby się zatrzymał lub jakby płynął zdecydowanie wolniej…
@milusiowa_mama #niezwykłe #grobowiec #piramida #egipt #giza #cheops #cheopspyramide #scary #wieś #rożnów #opolskie #ciekawostka #horror #trumna #mumia #faraon #historia #kościół #cmentarz #mauzoleum ♬ Suspense, horror, piano and music box – takaya