Czy wiecie, że na północy województwa opolskiego, 12 km od Kluczborka, w niewielkiej wsi Rożnów, stoi prawdziwa piramida wzorowana na piramidzie Cheopsa w Egipcie? Zbudowano ją w 1780 roku według projektu Carla Gottharda Langhansa, najsłynniejszego w tamtych czasach niemieckiego architekta, który zaprojektował m.in. Bramę Brandenburską w Berlinie i podobną do naszej piramidy, piramidę w Poczdamie.

Grobowiec wymurowany z pruskiej cegły, o proporcjach podobnych do piramidy w Gizie, powstał na zlecenie rodu von Eben, do którego należał majątek w Rożnowie (niem. Rosen). Zleceniodawca: August Freiherr von Eben und Brunnen, generał armii pruskiej wierzył, że specyficzna aura wytwarzana przez budowlę o kształcie piramidy sprzyjać będzie mumifikacji zwłok. W piramidzie pochowani zostali:  jego ojciec, teść, teściowa, wuj, nowi właściciele majątku Rosen oraz ich krewni – łącznie 28 osób.

W mauzoleum jako pierwszy spoczął generał jazdy konnej Christian von Möhring. Nad wejściem do grobowca znajduje się kamienna tumba z kartuszami herbowymi rodów von Möhring i von Eben.

Po obu stronach piramidy wykuto dwa wgłębienia, tzw. „oczy Horusa”, bądź „oczy Ozyrysa”, czyli symbol odrodzenia i powracania do zdrowia! W Starożytnym Egipcie był to jeden z najważniejszych symboli ochronnych. Prawe oko symbolizuje Słońce, a lewe Księżyc. Przez te „oczy” udało mi się zajrzeć do środka piramidy, gdzie widać zakurzone, połamane i poniszczone (bynajmniej nie przez upływający czas) trumny.

Niektórzy pasjonaci zjawisk paranormalnych uważają piramidę za „miejsce mocy”.
Ja bardziej nazwałabym je miejscem grozy,
bo cóż to za moc, która pozwoliła na takie zbezczeszczenie zwłok?

Wśród pochowanych znajdowali się i mężczyźni i kobiety i dzieci. Podobno jedno z czwórki dzieci zostało pochowane nie w trumnie, a w białym wózeczku! Na myśl o tym ciarki same przechodzą mi przez skórę. Jeden z mężczyzn pochowany został w mundurze, natomiast jedna z kobiet (w wieku około 20-25 lat) w pięknej sukni. Niestety jej szczątki pozbawione zostały czaszki. Zwłoki zostały zapewne zbezczeszczone, a czaszka ukradziona. Piramida w Rożnowie była bowiem przez wiele lat plądrowana. Ten haniebny proceder rozpoczęli w 1945 r. czerwonoarmiści, którzy nie dość że splądrowali trumny, to jeszcze zbezcześcili zwłoki. Później, wielokrotnie do grobowca włamywali się tzw. „poszukiwacze skarbów”. Dopiero w ostatnich latach przeprowadzono prace zabezpieczające i renowacyjne. W 2005 roku pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili tu oprócz prac porządkowych także prace antropologiczne, dzięki którym ustalono płeć i wiek zmarłych.

Dziś piramida (na szczęście i przez wzgląd na szacunek dla zmarłych) jest niedostępna w środku. Jej obecnym właścicielem jest parafia św. Michała Archanioła w Skałągach, do której należy także drewniany kościółek pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIV wieku. Od 1530 do 1945 roku było to miejsce spotkań protestantów, a po II wojnie światowej – kościół katolicki. Obecny drewniany budynek pochodzi z 1788 roku.


Przy kościółku znajduje się stary cmentarz i budynki, w których czas jakby się zatrzymał lub jakby płynął zdecydowanie wolniej…

@milusiowa_mama #niezwykłe #grobowiec #piramida #egipt #giza #cheops #cheopspyramide #scary #wieś #rożnów #opolskie #ciekawostka #horror #trumna #mumia #faraon #historia #kościół #cmentarz #mauzoleum ♬ Suspense, horror, piano and music box – takaya