Niedawno mieliśmy okazję wziąć udział w wizycie studyjnej po Szlaku Silesianka, utworzonym przez czesko-polski Euroregion Silesia. To Szlak Turystyczny, łączący wieże i platformy widokowe po obu stronach granicy.

Należą do niego aż 34 punkty (11 po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej). Każdy z nich jest inny, podobnie jak panoramy ukazujące się ze szczytów wież lub tarasów widokowych. Na szlaku znajdziecie i nowoczesne konstrukcje i zabytkowe obiekty.

Szlak przygotowano tak, że oprócz wież i punktów widokowych można także odwiedzić atrakcje znajdujące się nieopodal i poznać ciekawostki związane z najbliższymi okolicami.

A skoro mowa o punktach…

Na Szlaku Silesianki, za odwiedzone punkty – zbiera się punkty !

Do tego w bardzo ciekawy sposób. Wystarczy odebrać Książeczkę wędrowca (są dostępne w niektórych obiektach szlaku) i przybijać w niej pieczątki z symbolami poszczególnych wież i platform widokowych. Można to zrobić na kilka sposobów. Nam najbardziej spodobał się ten, w którym odrysowuje się metalowe stemple znajdujące się na tabliczkach informacyjnych w każdym punkcie szlaku. Już samo szukanie tabliczek jest ciekawe, a radość ze znalezienia i odrysowania takiej pieczęci – ogromna!

Można oczywiście zbierać klasyczne pieczątki, które znajdują się bądź bezpośrednio w obiektach, bądź w różnych instytucjach położonych nieopodal odwiedzanych punktów.

Można też zarejestrować się w programie lojalnościowym  i zbierać punkty on-line, a następnie wymieniać je na nagrody. Szlak można przemierzać na różne sposoby:

na rowerze

pieszo

samochodem

To świetny plan na wycieczkę !

Z psem? Nie zawsze i nie wszędzie. Schody (często strome i wysokie) to niekoniecznie dobry plan dla naszych czworonogów. Niektóre wieże znajdują się w miejscach zabytkowych, są tam muzea i inne instytucje, do których z psem nie wejdziecie, ale przy tych ogólnodostępnych punktach i wieżach, w parkach i lasach, spacery z psem – polecamy jak najbardziej.

To co ruszacie z nami? Polecamy nasze dwa artykuły:

Szlakiem wież i punktów widokowych Silesianki po Czechach. Tu na szlaku znajdują się aż 23 punkty! My dotąd odkryliśmy tylko kilka, co opisaliśmy w artykule.

Szlakiem Silesianki po Województwie Śląskim. Tu na szlaku znajduje się 8 miejsc, a odwiedziliśmy i opisaliśmy 6!

Szlakiem Silesianki po Województwie Opolskim. Odkryliśmy wszystkie 3 miejsca znajdujące się na Szlaku!