30 km od Opola w Krainie Dinozaurów i nieopodal jednej z największych atrakcji w województwie opolskim, czyli JuraParku w Krasiejowie znajduje się miejscowość Staniszcze Wielkie, gdzie przy starym dworcu kolejowym, wykupionym kilka lat temu przez osoby prywatne, powstała fajna atrakcja dla całych rodzin: Staniszczańska Kolej Drezynowa.

Jedyna tego rodzaju kolej na Opolszczyźnie leży na zamkniętej w 2000 r. linii kolejowej nr 175 Kłodnica – Fosowskie.
Posiadające stosowne atesty drezyny napędzane są siłą własnych nóg i jeżdżą w dwie strony. Jedna trasa (długości około 1,5 km – w planach jest przedłużenie odcinka) wiedzie malowniczym wąwozem. Zachwycone dzieci pedałowały o dziwo przez cały odcinek trasy bez marudzenia, a my w tym czasie mogliśmy podziwiać budzącą się do życia przyrodę.

Na końcu odcinka trzeba samodzielnie obrócić drezynę w drugą stronę. Mechanizm jest bardzo prosty, a dzieci chętnie pomagały w tej nowej i ciekawej dla nich czynności.


W drodze powrotnej pedałowali dorośli, a zgrzane dzieciaki odpoczywały i dopingowały nas oczywiście aby przyspieszyć tempo.
Z wiatrem we włosach dojechaliśmy do dworca, gdzie przesiedliśmy się na ustawione przodem do drugiego kierunku jazdy drezyny, którymi ruszyliśmy w trasę podobnej długości, prowadzącą aż do nieczynnego unikalnego, metalowego mostu kolejowego, pod którym przepływa wartkim nurtem rzeka Mała Panew, zwana “opolską Amazonką”, słynąca głównie ze spływów kajakowych, które bardzo lubimy i mamy je już w planach na ten rok.

Most grozi zawaleniem i wejście na niego jest zabronione – trzeba było pilnować Milusia 🙂

Mimo to, robi niesamowite wrażenie!

Ciekawostką jest, że kilka kilometrów dalej – nad tą samą rzeką znajduje się most wiszący w Ozimku – najstarszy w Europie kontynentalnej żelazny most wiszący z 1827 roku (obecnie przeznaczony jedynie dla ruchu pieszego)!

Taka wyprawa koleją drezynową to bardzo fajny pomysł na aktywne popołudnie z rodziną i gwarancja dobrze spędzonego czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury z takimi widokami

Akurat w dniu kiedy tu przyjechaliśmy udało nam się zaliczyć dodatkowe atrakcje. Poza drezynami można było przejechać się nietypowymi rowerami, a nawet mknącym po torach skuterem elektrycznym ze szczotkami czyszczącymi tory.

Obok dworca są też malutkie tory przeznaczone na wagoniki kolejki lilipuciej działającej na prąd. To także niezła frajda i podobno nie tylko małe dzieci mają tutaj dużo radochy. Tego dnia kolejka była schowana, bo cały dzień straszyło deszczem, ale na szczęście gdy przyjechaliśmy, chmury się rozeszły i zrobiło się naprawdę ciepło. Mogliśmy schować parasole, no i Miluś się tak strasznie nie wybrudził, ganiając beztrosko z innym psiakiem. Nie mogąc “zaliczyć” przejażdżki Liliputem, poszliśmy do środka starego dworca by go chociaż z bliska pooglądać.


Na razie dworzec nie wygląda zachęcająco, ale teren wokół niego jest zadbany i czysty i w porównaniu z tym jak było tu jeszcze kilka lat temu – nastąpił ogromny postęp.

Właściciele planują tu szereg atrakcji, wraz ze stopniowym remontem dworca, którego pomieszczenia planują przeznaczyć m.in. na cele gastronomiczno – restauracyjne. Na razie w środku udało się tylko zorganizować toaletę dla gości, bo ta na zewnątrz to naprawdę niezły relikt przeszłości, ale przy okazji także ciekawy element zabudowy, który warto zobaczyć!

W planach właścicieli jest także sprowadzenie tutaj starych wagonów, za sprawą których będzie można przyjechać tu na kilka dni i mieć więcej czasu na poznanie atrakcji w najbliższej okolicy. Ma być to forma wypoczynku dobrze znana w czasach PRL-u. Jeśli będziecie mieli ochotę by spędzić wakacje w pociągu stojącym w miejscu – tutaj będzie to możliwe !

Póki co, znajduje się tu boisko, miejsce na ognisko, leżaki i hamaki. W sezonie można tu zorganizować imprezę. Wokół panuje cisza i spokój, nieopodal po polu biegają konie, w pobliskich gospodarstwach pasą się kozy i owce. Tu i dzieci i psy mogą się wyhasać do woli. Ceny za godzinną przejażdżkę drezynami nie są wygórowane, a zważywszy na pomysły rozbudowy warto choć w ten sposób dołożyć się do możliwości rozwoju tej jedynej w regionie atrakcji tego typu.

Mamy też oczywiście filmik na naszym Tik Toku:

@milusiowa_mama

#opolskie jest #extra i ma #super #atrakcje . Dziś #niedziela i taki #spontan#wycieczka do Staniszczy Wielkich 30 minut od #opole #kolej #drezynykolejowe #natura #przyroda #atrakcjedladzieci #tory #weekend #pieskie_życie

♬ Spontan – Michał Szczygieł

Drezynami można pojeździć w sezonie od kwietnia do końca października. Wcześniej należy zadzwonić i dokonać rezerwacji terminu pod numerem telefonu: +48 607 337 175
ADRES:
Dworcowa 25
47-113 Staniszcze Wielkie
https://www.skd175.pl/