30 km od Opola w Krainie Dinozaurów i nieopodal jednej z największych atrakcji w województwie opolskim, czyli JuraParku w Krasiejowie, znajduje się miejscowość Staniszcze Wielkie, gdzie przy starym dworcu kolejowym, wykupionym kilka lat temu przez osoby prywatne, powstała świetna i dość nietypowa atrakcja dla całych rodzin: Staniszczańska Kolej Drezynowa.

Jedyna tego rodzaju kolej na Opolszczyźnie leży na zamkniętej w 2000 r. linii kolejowej nr 175 Kłodnica – Fosowskie.
Posiadające stosowne atesty drezyny napędzane są siłą własnych nóg i jeżdżą w dwie strony. Jedna trasa (długości około 1,5 km – w planach jest przedłużenie odcinka) wiedzie malowniczym wąwozem. Zachwycone dzieci pedałowały o dziwo przez cały odcinek trasy bez marudzenia, a my w tym czasie mogliśmy podziwiać budzącą się do życia przyrodę.

Na końcu odcinka trzeba samodzielnie obrócić drezynę w drugą stronę. Mechanizm jest bardzo prosty, a dzieci chętnie pomagały w tej nowej i ciekawej dla nich czynności.


W drodze powrotnej pedałowali dorośli, a zgrzane dzieciaki odpoczywały i dopingowały nas oczywiście aby przyspieszyć tempo.
Z wiatrem we włosach dojechaliśmy do dworca, gdzie przesiedliśmy się na ustawione przodem do drugiego kierunku jazdy drezyny, którymi ruszyliśmy w trasę o podobnej długości, prowadzącą aż do nieczynnego unikalnego, metalowego mostu kolejowego, pod którym przepływa wartkim nurtem rzeka Mała Panew, zwana “opolską Amazonką”, słynąca głównie ze spływów kajakowych, które bardzo lubimy!

Most grozi zawaleniem i wejście na niego jest zabronione – trzeba było pilnować Milusia 🙂

Mimo to, robi niesamowite wrażenie!

Ciekawostką jest, że kilka kilometrów dalej – nad tą samą rzeką znajduje się opisany już przez nas most wiszący w Ozimku – najstarszy w Europie kontynentalnej żelazny most wiszący z 1827 roku !

Taka wyprawa koleją drezynową to bardzo fajny pomysł na aktywne popołudnie z rodziną i gwarancja dobrze spędzonego czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury, która zapewnia takie widoki!

Akurat w dniu kiedy tu przyjechaliśmy udało nam się zaliczyć dodatkowe atrakcje. Poza drezynami można było przejechać się nietypowymi rowerami, a nawet mknącym po torach skuterem elektrycznym ze szczotkami, które przy okazji czyszczą tory.

Obok dworca są też malutkie tory przeznaczone na wagoniki kolejki lilipuciej działającej na prąd. To także niezła frajda i podobno nie tylko małe dzieci mają tutaj dużo radochy. Tego dnia kolejka była schowana, bo cały dzień straszyło deszczem, ale na szczęście gdy przyjechaliśmy, chmury się rozeszły i zrobiło się naprawdę ciepło. Mogliśmy schować parasole, no i Miluś się tak strasznie nie wybrudził, ganiając beztrosko z innym psiakiem. Nie mogąc “zaliczyć” przejażdżki Liliputem, poszliśmy do środka starego dworca by go chociaż z bliska pooglądać.

Na razie dworzec nie wygląda zachęcająco, ale teren wokół niego jest zadbany i czysty i w porównaniu z tym jak było tu jeszcze kilka lat temu – nastąpił ogromny postęp.

Właściciele planują tu szereg atrakcji, wraz ze stopniowym remontem dworca, którego pomieszczenia planują przeznaczyć m.in. na cele gastronomiczno – restauracyjne. Na razie w środku udało się tylko zorganizować toaletę dla gości, bo ta na zewnątrz to naprawdę niezły relikt przeszłości, ale przy okazji także ciekawy element zabudowy, który warto zobaczyć!

W planach właścicieli jest także sprowadzenie tutaj starych wagonów, za sprawą których będzie można przyjechać tu na kilka dni i mieć więcej czasu na poznanie atrakcji w najbliższej okolicy. Ma być to forma wypoczynku dobrze znana w czasach PRL-u. Jeśli będziecie mieli ochotę by spędzić wakacje w pociągu stojącym w miejscu – tutaj będzie to możliwe !

Póki co, znajduje się tu boisko, miejsce na ognisko, leżaki i hamaki. W sezonie można tu zorganizować imprezę. Wokół panuje cisza i spokój, nieopodal po polu biegają konie, w pobliskich gospodarstwach pasą się kozy i owce. Tu i dzieci i psy mogą się wyhasać do woli. Ceny za godzinną przejażdżkę drezynami nie są wygórowane, a zważywszy na pomysły rozbudowy warto choć w ten sposób dołożyć się do możliwości rozwoju tej jedynej w regionie atrakcji tego typu.

Mamy też oczywiście filmik na naszym Tik Toku:

@milusiowa_mama

#opolskie jest #extra i ma #super #atrakcje . Dziś #niedziela i taki #spontan#wycieczka do Staniszczy Wielkich 30 minut od #opole #kolej #drezynykolejowe #natura #przyroda #atrakcjedladzieci #tory #weekend #pieskie_życie

♬ Don’t Stop! (Airplay Edit) – ATB

Drezynami można pojeździć w sezonie od kwietnia do końca października. Wcześniej należy zadzwonić i dokonać rezerwacji terminu pod numerem telefonu: +48 607 337 175
ADRES:
Dworcowa 25
47-113 Staniszcze Wielkie
https://www.skd175.pl/